فضایل منتظران


اگر شخصی در عصر غیبت به وظایف یاد شده عمل کند، دارای برتری‏هایی خواهد بود که تعدادی از آنها از نگاهِ روایات چنین است:


1. منتظران راستین، بسان حاضران در خیمه آن حضرت هنگام ظهور خواهندبود؛ چنانکه امام صادق‏ علیه السلام فرمود: «مَنْ‏مَاتَ مِنْکُمُ‏عَلی هَذاالْاَمْرِ مُنتَظِراًکانَ کَمَنْ هُوَ فِی‏الفُسْطَاطِالَّذِی لِلْقائم‏علیه السلام». [1] .


2. ثواب انتظار همانند پاداش نماز و روزه است.
امام باقرعلیه السلام می‏فرماید: «وَاعْلَمُوا اَنَّ المُنتَظِرَ لِهذا الاَمْرِ لَهُ مِثْلُ اَجْرِ الصَّائِمِ القائِمِ...» [2] ؛ «آگاه باشید که پاداش منتظر این امر بسان پاداش روزه دار شب زنده‏دار است».


3. گرامی‏ترین امت و رفیق پیامبرصلی الله علیه وآله است.
خودآن‏حضرت‏علیه السلام فرمود:«...اُولئِکَ رُفَقائی وَاکْرَمُ اُمَّتی عَلَیَّ» [3] ؛ «ایشان همراهان من و گرامی‏ترین امت من بر من هستند».


4. بسان مجاهدان در راه خدا در رکاب حضرت رسول‏صلی الله علیه وآله است. [4] .


5. پاداش او برابر با هزار شهید از شهدای صدر اسلام است.
امام سجادعلیه السلام فرمود: «مَن ثَبَتَ عَلی مُوالاتِنا فِی غَیْبَةِ قائِمِنا اَعْطاهُ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ اَجْرَ اَلْفَ شَهیدٍ مِنْ شُهَداءِ بَدْرٍ وَاُحُدٍ»؛ [5] «کسی که در غیبت قائم ما بر موالات ما پایدار باشد، خدای تعالی اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد به وی عطا فرماید».
توجه به این نکته نیز لازم است که تنها انسان‏ها نیستند که منتظر ظهور و قیام حضرت مهدی‏ علیه السلام هستند؛ بلکه تمامی موجودات و نظام هستی در انتظار برپایی حاکمیت عدل و قسط به سر می‏برند؛ زیرا تنها در آن جامعه نظام آفرینش دقیقاً طبق خواست الهی و به دور از هر گونه ظلم و تعدی، اداره خواهد شد. گروهی از این منتظران - که در روایات به آنها تصریح شده است - فرشتگانی‏ اند که برای یاری امام حسین‏ علیه السلام در روز عاشورا به زمین آمدند و خداوند به آنان امر فرمود تا هنگام قیام حضرت مهدی‏ علیه السلام بمانند و آن حضرت را یاری کنند. امام صادق‏ علیه السلام این انتظار را این گونه بیان فرموده است: «فَهُمْ عِندَ قَبرِهِ شُعْثٌ غُبْرٌ یَبْکُونَ اِلی یَومِ القِیامَةِ وَهُمْ یَنتَظِرُونَ خُرُوجَ القائِمِ‏علیه السلام»؛ [6] «و آنان نزد قبر او پریشان و گردآلود تا روز رستاخیز گریانند و ایشان در انتظار خروج قائم به سر می‏برند».


در برخی روایات نیز گفته شده است: ساکنان زمین و آسمان از قیام و حکومت آن حضرت راضی می‏شوند و این رضایت بیانگر انتظار ایشان از برپایی آن حکومت است.
___________________________________________
پی نوشت ها:
[1] ر.ک: الکافی، ج 5، ص 22، ح 2؛ کمال‏الدین، ج 2، ص 357؛ الغیبة، ص 200، ح 15.
[2] الکافی، ج 2، ص 222، ح 4.
[3] کمال‏الدین، ج 1، ص 286، ح 3.
[4] عیون اخبار الرضاعلیه السلام، ج 1، ص 36 و68؛ کمال‏الدین، ج 1، ص 317، ح 3؛ ر.ک: الکافی، ج 1، ص 371، ح 2.
[5] کمال‏الدین، ج 1، ص 323، ح 6.
[6] الغیبة، ص 309، ح 4.

/ 1 نظر / 8 بازدید
ذ

آیا تا به حال فکر کرده اید که آمریکا خطرناک تر است یا اعتیاد؟برای انقلابیونی که انگار فقط آمریکا را مشکل می دانند و یا مخالفانشان که رابطه با آمریکا را علاج مشکلات باید عرض کرد چقدر درباره ی اعتیاد روشنگری کرده و چه اقداماتی انجام داده اند.آیا اصلا اعتیاد جوانان را مشکل می دانند یا نه؟یا فقط به فکر سلاح و... برای مبارزه با آمریکا هستند؟آیا ریشه های اعتیاد،مضرات ان و تاثیراتش بر جامعه را می دانند ؟سالی چه مقدار بودجه برای این مهم اختصاص می گیرد؟متاسفانه نه در بخش هنری ورسانه ای و نه در جلوگیری از ورود و پخش مواد مخدر اقدام قابل توجهی انجام نشده و در رسانه ها هم کمتر به این مهم پرداخته می شود.آیا امار معتادین به مواد مخدر صنعتی را می دانید؟چرا کشوری که دارای قوی ترین اطلاعات است نباید این باندها را شناسایی و تولیدات انها را منهدم کند؟چرا باید جوانان به دنبال این مواد بروند؟چه تعدادی از امار خودکشی ها وطلاق ها و تصادفات و... متعلق به اعتیاد است؟چه تعداد کمپ و امکانات برای ترک اعتیاد وجود دارد؟به نظر شما اگر سال 59 باشد و جنگ شود چه تعداد جوان هستند که از حیثیتمان دفاع کنند؟چند فیلم در باره ی اعتیاد ساخته شده که